Miron Białoszewski, Chamowo

chamowoMocne strony: Dziennik przeprowadzki Mirona Białoszewskiego z roku 1975. Są w nim rozważania na temat wad i zalet zamieszkania w wielopiętrowym bloku, obserwacje dźwięków dochodzących z mieszkań sąsiadów, wizyty u przyjaciół i opisy prób bycia wciąż blisko przyrody. Kameralna i cicha książka o kręceniu się w kółko.

Słabe strony: Monotonia życia, mieszcząca się w opisach wyjść do sklepu, powtarzalność wizyt i bieganie od jednego miejsca do drugiego – wszystko to przyćmiewa proces twórczy. Poeta śpi, spaceruje, je i chodzi do biblioteki. Tekst jest także wyzuty całkowicie z kontekstów historycznych czy politycznych (co można uznać za zaletę).

Szanse: Możemy się dowiedzieć, że Miron Białoszewski uwielbiał tworzyć bukiety kwiatowe i świetnie umiał oddać klimat chaszczy, w których chętnie włóczylibyśmy się wraz z nim. „Chamowo” to także całkiem ciekawa lista nagrań muzycznych, jakie inspirowały twórcę i umilały mu czas wolny. Po lekturze wiele osób zapewne wyruszy w mikro-podróż po Warszawie, odkrywając ważne drobiazgi we własnej dzielnicy.

Zagrożenia: Na początku trudno będzie wniknąć w bardzo poetycką narrację opisującą codzienne życie. Nie poczujemy się swobodnie w życiu Białoszewskiego, mając nieustannie wrażenie, że czegoś nam w swoim dzienniku nie mówi. Może znudzić nas bieganina Mirona między domami znajomych i jego bogate życie towarzyskie, toczące się jednak wciąż wśród tych samych osób.

[marta]

Miron Białoszewski, Chamowo, Państwowy Instytut Wydawniczy 2009

Reklamy

Informacje o mintaj78

Miss Bad Media Carma, another day-another drama
Ten wpis został opublikowany w kategorii SWOT i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Miron Białoszewski, Chamowo

  1. Pingback: Warszawa Czyta 2015 – książka wybrana! | Warszawa Czyta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s