Michel Faber, Szkarłatny płatek i biały

płatekMocne strony:  Napisana w 2002 roku powieść o Londynie drugiej połowy XIX wieku urzeka ogromem pracy wykonanej przez autora. Otrzymujemy kompendium wiedzy o życiu w wielkim mieście epoki wiktoriańskiej z jego wszelkimi odcieniami: odwiedzamy uliczki zamieszkałe przez najuboższych, domy rozpusty, gdzie zaglądają najbogatsi oraz pokoje w pałacach i sale koncertowe podczas szeregu imprez zwanych Sezonem. Jednak powieść Fabera to przede wszystkim niejednoznaczne i niezwykle bogate portrety kobiet. To także książka o pożądaniu i umiejętnym, ale być może zbyt cynicznym sterowaniu nim.

Słabe strony: Trudno pogodzić się z cierpieniem i wykluczeniem, jakie dotyka bohaterki Fabera. Bez dwóch zdań: autor każe swoim postaciom nieustannie zmagać się nie tylko z ostrymi regułami życia społecznego i okrutną kastowością, ale także z własnymi poglądami i ograniczeniami. Przeciętna okładka niestety nie zapowiada arcydzieła, jakim jest ta powieść.

Szanse: Powieść Fabera niewątpliwie skłania do przyjrzenia się epoce i sięgnięcia po klasyków takich jak Dickens czy Henry James. Dzięki tej książce dostrzeżemy, jak wiele zmieniło się od czasów, gdy kobiety z wyższych sfer nie wiedziały, co to miesiączka i co miesiąc umierały z nerwów, że zalągł się w nich demon.

Zagrożenia: wnikliwym czytelniczkom i czytelnikom może nie spodobać się serial, zrealizowany w 2011 na podstawie książki. Może jednak warto dać mu szansę?

[marta]

Michel Faber, Szkarłatny płatek i biały, przeł. Maciej Świerkocki, Wydawnictwo W.A.B 2006.

Reklamy

Informacje o mintaj78

Miss Bad Media Carma, another day-another drama
Ten wpis został opublikowany w kategorii SWOT i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Michel Faber, Szkarłatny płatek i biały

  1. Lolanta pisze:

    Ależ mi narobiłaś wielkiej ochoty na tę książkę. Chyba już za długo czeka na czytanie. A zainteresowałam się nią po zobaczeniu malutkiego fragmentu filmu na jej podstawie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s